Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 94. Yıl Dönümü törenlerle kutlandı.  Olumsuz hava koşulları nedeniyle kutlamalar Belediye Kültür Sarayında yapıldı.
Kaymakam İrfan Demiröz ve Zafer Arpacı vatandaşların bayramını kutlamasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kaymakam Demiröz’ün konuşmasıyla devam etti. 
Kaymakam Demiröz, konuşmasında;
“Cumhuriyetimizin 94. Yılına erişmenin mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği bugünü yine hep beraberce kutluyoruz.
 Bugün, Ulusal Egemenlik Mücadelesini, 94 yıl önce Cumhuriyet sürecine taşıyan, fedakâr eşsiz kahraman, Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu Laik ve Demokratik Cumhuriyetimizi anlama ve onun onurlu ortaklarından biri olma günüdür.
Bugün, 29 Ekim, Çağdaş Türk Milletinin, kutlu bir doğum günüdür. Bugün bir çağdaşlaşma projesinin, büyük bir atılımın başladığı bir gündür.
 Bugün, 94 yıldır süren bu atılımda, yüce Türk milletinin, şanlı ve şerefli bir Türk ordusunun, benzersiz bir başarı göstererek kahramanlık destanı yazdığı gündür.
Ve bugün, vatan ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için, canlarını feda eden, devletimizin ve milletimizin, minnet ve şükran duygularını ifade eden, bizlere canları pahasına bu kutsal vatanı ve Cumhuriyeti armağan eden, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizle onların, saygı değer aileleriyle övündüğümüz ve onların aziz hatıralar önünde saygıyla eğilmek günüdür.
            Değerli Öğretmenlerimiz,
Sizden beklediğimiz, gerçek Cumhuriyetçi gençler yetiştirmektir. Bunu yaparken de, körpe beyinleri inciterek, kırıp dökerek değil, hataları düzelterek, gençlerimize güven duygusu vererek, onların ufuklarını genişletici hedefler belirleyerek gençlerimizi yetiştirelim şunu çok iyi bilmeliyiz ki ve çocuklarımızı ona göre yetiştirmeliyiz ki, milletimizi cephelerde bölemeyenler, yenemeyenler, içimizden bazı hainleri kullanarak ellerine silah tutuşturarak ezen-ezilen, doğulu-batılı, ilerici-gerici, Alevi-Sünni gibi ayrım yaparak kardeşi kardeşe kırdırmanın yollarını deniyorlar. Yıllarca sinsice, alçakça Türkü Türke kırbaçlatıyorlar ama yinede başarılı olamıyorlar. Bu gibi hainler, siz eğitim ordumuz sayesinde bugün de yarın da umduklarını bulamayacaklardır.
Yarınlarımızın tek varisi siz genç beyinler, sevgili öğrencilerimiz,
Cumhuriyeti kurduğumuz günden bu yana, onu yıkmak vatanı karanlığa gömmek ve bu milleti parçalamak isteyen iç ve dış düşmanlar hep olagelmiştir. Yakın geçmişte 15 Temmuz Darbe Girişimi de bu çabaların bir ürünüdür. Milli İrademize kastetmek isteyen hainler istediklerini elde edememişler ve asla elde edemeyeceklerdir. Bu ülkenin siz zinde gençleri, ülkemizin, cumhuriyetin tahrip edilmesine, yıkılmasına asla izin vermeyecektir. Önce siz Türk gençliği izin vermeyeceksiniz. Çünkü bu görevi sizlere Büyük Atatürk vermiştir.    
Yetişen siz genç nesilleri, fikrine, vicdanına, irfanına ve ilmine ipotek koymak isteyen gafillerin çabaları sizlerin milli duruşları karşısında daima boşa çıkacaktır.
            Değerli Banazlılar,
Yurdumuzun il ve ilçelerinde olduğu gibi İlçemizin de çok çeşitli ekonomik, sosyal vb. sorunları vardır. Ama şunu bilmeliyiz ki, “İnsan İçin Çalıştığından Başkası Yoktur” İlçemizin sorunlarını hep beraber çalışıp koşar adımlarla çözmeye çalışalım her zaman bilmeliyiz ki,  önemli olan mazeretler değil neticelerdir. Unutmayalım ki, tembel insanların iki büyük bahanesi vardır, “Param Yok, Vaktim Yok.” Onun için diyorum ki, geliniz ilçemizin müşterek sorunlarında bir hareket edelim, kurtarıcı aramak yerine her birimiz bir kurtarıcı olsun.
            Bizler, sorunlarımız için anahtar aramayalım, gelin hep birlikte sorunların anahtarı olalım.
            Eğer dikenlere küsüp bahçeyi terk ederseniz, o zaman gülleri deremezsiniz.
            Başarmak, herkese karşı görevimizdir, ayakları olmayan için de yürüyeceksiniz, görmeyen gözler için de göreceksiniz, çünkü buna mecburuz.
            Cumhuriyet çiçeği açtıkça, birbirimizi sevecek, sayacak, densiz yaklaşımlar sonucu, ayrılır gibi gözüken yollarımızı yeniden aynı kavşakta buluşturacağız. Çünkü biz, Türkiye denilen bu cennet vatanımızda, Cumhuriyet şemsiyesinin altında toplanmışız, bu şemsiyeyi açık tutarak tellerinden tekine bile zarar vermemeliyiz.
            Birbirimizi kucaklamalı her şeye rağmen birbirimize güvenmeliyiz. Yeri geldiğinde Cumhuriyetimiz için, Vatanımız için sahiplik duygusunu göstermeliyiz.
            Çünkü;
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” diyor.
Hepimizin, Cumhuriyet Bayramını, en kalbi duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” dedi.
Kutlama programı halk oyunları gösterisi, şiirlerin okunması ve Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen spor müsabakalarında ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.
Törenden sonrası Kaymakam Demiröz Banaz Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Sosyal Tesislerde incelemelerde bulunarak yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Zafer Arpacı’ya teşekkür etti.
Daha sonra Kaymakam İrfan Demiröz ve eşi Funda Demiröz Hanımefendi ile birlikte Cumhuriyetimizin Kuruluşu Yıldönümü kutlama programı kapsamında Ramada Otel’de düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonuna katıldı.