1966 yılında Hatay ilinde dünyaya gelen Vali Ahmet Okur İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay'da tamamladı. Lise birincisi olarak 1984 yılında girdiği üniversite sınavı sonucunda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü dereceye girerek kazanmıştır. Üniversiteyi tamamladıktan sonra meslek sınavlarına girerek İçişleri Bakanlığı bünyesinde Kaymakamlık mesleğine Kars Kaymakam Adayı olarak başladı ve üç yıllık adaylık süresi içerisinde bir yılı İngiltere'de olmak üzere kaymakam refikliği ve kaymakam vekaleti görevlerinde bulundu.

        Kaymakamlık görevine asaleten  Giresun ili Alucra ilçesinde başlayan Vali Okur; sırasıyla Kastamonu Doğanyurt Kaymakamlığı, Malatya Vali Yardımcılığı, Karaman Vali Yardımcılığı, Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı, Çanakkale Bayramiç Kaymakamlığı, İstanbul Maltepe Kaymakamlığı ve Adana Seyhan Kaymakamlığı ve Bursa Osmangazi Kaymakamlığı görevlerini yürüttükten sonra, İçişleri Bakanlığının 3/8/2015 tarihli ve 12012 sayılı yazısı üzerine Uşak Valiliği görevine atandı.

        Görev süresi içerisinde birçok konuda seminer ve çalıştaylara katılan Vali Okur, Malatya İnönü Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon anabilim dalında Yüksek Lisans yaparak, Güney Kore Yönetim Anlayışı konulu tez hazırladı. Halen Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümünde Doktora eğitimine devam etmektedir.

        En son İçişleri Bakanlığı Misyonu çerçevesinde Afganistan Sar-ı Pul vilayeti Kaymakam ve İl Müdürleri eğitiminde eğitimci olarak görev aldı.
        Vali Okur iyi derecede İngilizce bilmekte ve ikisi kız biri erkek üç çocuk babasıdır.